top of page

Крушова бълха

Крушовата бълха развива 4-5 поколения, зимува като възрастно. Много рано напролет (още през февруари) тя напуска зимните  убежища, пропълзява по набъбващите пъпки и летораслите и започва да смуче сок от тях, по-късно преминава  и по листата и цветовете. Първите ларви се излюпват обикновено в началото на  април.Възрастните насекоми от второто поколение се появяват през второто десетдневие на юни, от третото – в средата на юли, от четвъртото – през втората половина на август и от петото – в края на септември. Отделните поколения се застъпват.

Повреди от крушова бълха: Смучат на сок от  листата и младите клонки на крушата, отделят обилно медена роса, които придават блясък и саждив вид на нападнатите части – листа, клони и плодове. По тях се заселват чернилни гъбички. Обикновената крушова листна бълха пренася микоплазмената болест “Загиване на крушата”, при която се запушва проводящата тъкан и части отклоните, заедно с листата по тях, изсъхват (покафеняват) и загиват. Повредените участъци се увеличават прогресивно, като в началото изсъхватсамо малки клонки, по-късно големи клони и накрая може да загинат целите дървета. Това е една от причините за масовото загиване на цели крушовинасаждения у нас. За разлика от огнения пригор, върховете на изсъхналите клонки не се завиват като кука.

Крушовата бълха е сериозен вредител и често пъти вече е адаптиран и устойчив към повечето инсектициди за химичен контрол.

Инсектицидите на фирма Амитица имат различен механизъм на действие и инсектите трудно развиват резистентност към тях.

Хубаво е контрола да бъде осъществен още докато дръвчетата са е зимен покой. Съвременните методи включват препарати на основата на растителни масла и клей. 

 

От споделен опит от Голяма крушова градина:

Фаза: - преди разлистване на дървото и при раздвижване на крушовата бълха (Февруари, Март)

 

Ентомофаги, намаляващи плътността на обикновената крушева листна бълха са хищните дървеници – Anthocoris nemorum L., Anthocoris nemoralis F. u Orius minutus (Heteroptera: Anthocoridae); златоочици (Neuroptera: Chrysopidae); кафявокрили златоочици (Neuroptera: Hemerobiidae); калинки (Colleoptera: Coccinellidae); над 20 вида паяци. Има и няколко вида ципокрили паразита (Hymenoptera: Encyrtidae) с по-малко значение.

Стратегия:

Липосам 50 мл/дка заедно с Трифолио-М Форте 200мл/дка. 

Липосам 50мл/дка  + Лимоцид 280мл./дка. през 6 дни.

ГардМнЦн - 100мл/дка през +-14дни

При висока плътност: 

Оливег 300мл/дка.дка след 4 дни отново 250мл./дка.  - ефективност над 85%

ГардMnZn Крушова бълха - смучат на сок от  листата и младите клонки на крушата
ТРИФОЛИО S ФОРТЕ Крушова бълха - смучат на сок от  листата и младите клонки на крушата
ЛИПОСАМ Крушова бълха - смучат на сок от  листата и младите клонки на крушата
Лимоцид Крушова бълха - смучат на сок от  листата и младите клонки на крушата
Oliveg Крушова бълха - смучат на сок от  листата и младите клонки на крушата
bottom of page