top of page

Малинов агрилус

Малиновият агрилус развива едно поколение годишно и зимува като ларва в местата на повредата. Ларвите обикновено какавидират през Май. Какавидният стадий продължава 20-30 дни.

За да узреят полово се хранят с листата на малината, къпината, розата и други култури, които нагризват във вид на неправилни ивици или кръгове. Тази повреда е без стопанско значение. Оплодените женски снасят яйцата си поединично по кората на едногодишните стъбла или в пукнатините по тях.

Ларвите прогризват кората и навлизат под нея, където изгризват спираловидни ходове. В местата на повредата стъблото се разраства и по него се забелязват подутини. Първоначално ходовете са много тънки и трудно се откриват. При нарастване на ларвата ходовете се разширяват, а стъблото придобива вретеновидна форма. Кората в мястото на повреда се напуква.

Нарасналите ларви правят дълбоки ходове в посока отдолу нагоре, завършват растежа си и зимуват в края на хода.

Повредените растения се развиват по-слабо или напълно изсъхват. Добивите от тях намаляват 30-50%. При последователно нападение в продължение на няколко години, неприятелят е в състояние силно да прореди нападнатите насаждения.

Превенция и борба:

Ним азал Т/С (включен в нашите технологични карти за малини) над 150мл/дка за ларвите е достъчен на всеки 10 дни до 15 дни, превантивно!. 

Оливег също е алтернатива в доза 200мл/дка. на всеки 10-15дни

или срещу възрастните ГардМнЦн 80мл/дка през 10 дни

Ним-азал Малиновият агрилус развива едно поколение годишно и зимува като ларва
Оливег Малиновият агрилус развива едно поколение годишно и зимува като ларва
ГардMnZn Малиновият агрилус развива едно поколение годишно и зимува като ларва
bottom of page