top of page

Питиум, сечене на разсада

Патогените от р. Pythium,  може да предизвикат различни прояви при културите в зависимост от момента на нападение. Когато патогена идва от заразена почва където най-често се съхранява предизвиква сечене по разсада, болест , която е  силно вредоносна  по всички култури, но особено по  доматите и тиквените култури. 

 Патогените от р. Pythium,  може да предизвикат различни прояви при културите в зависимост от момента на нападение. Когато патогена идва от заразена почва където най-често се съхранява предизвиква сечене по разсада, болест , която е  силно вредоносна  по всички култури, но особено по  доматите и тиквените култури.

 

Болестта се развива от засяването до развитието на механични тъкани. Първите симпроми се проявяват подпочвено като предизвикват загниване или червенокафяви петна по кълновете, които некротират. След показване на младото растение в основата на стъблото се появява мокро петно което се разпрозстранява пръстеновидно. Тъканта в основата на стъблото некротира и растенията падат катопосечени. При лука и другите представители на сем Лукови, болестта се проявява като загниване на корените .

Нападнали на по- късен етап патогените от р . Pythium предизвикват мокро гниене на плодовете и образуване на памукообразен бял налеп съдържащ спорите на патогена.

Оптимални условия за развитие на патогена са преовлажнени почви и високи температури. Всички условия, които могат да доведат до забавяне на рзвитието на разсада, като гъста сеитба, етиолиране, също помагат за развитието му.

Патогена се съхранва най-често в почвата под формата на мицел като спорите  навлизат директно в растенията.

Повечето болестотворни фитопатогени заразяват изтощени почви, където по една или друга причина не е са приложени съвременните добри практики и в следствие е станала бедна на хумус и с лош микробиологичен състав. Растенията израснали върху такава почва са слаби, с ниска устойчивост и податливи на нападение. Разграждането на растителните остатъци наесен с екостърн ,оздравява почвата  и с това добавя допълнително органика и хумус в състава й и помага в контрола на патогена.  

Стратегия:

1. Спазвайте агро-техническите изисквания като влага и температура.

2. Още с първата поливка, когато слагате семената в почвата, приложете в много малки количества комбинация или самостоятелно от следните продукти в дози за 10кв.м:

  • Ризовитал 3мл

  • Микохелп 2мл

  • ЕкоПроп 2гр

  • Геостим 10мл

3. Ако все пак болестта се почви допълнително над засегнатата част в шийката на стеблото, 10см над почвата, контактно да приложите 10 кв.м /500мл вода: 

  • Ксуриан 1мл

  • След това да закопаете тази полчта част за да може да пусне нови корени.

3. Винаги е хубаво да има движение на въздуха, може да използвате вентилатор. 

4. Лечебно приложете :

  • Китогрийн Мастър 1гр.

  • Зинерджи 1мл.

  • Да се приложи и в зоната на засегнатата част, листно и една чсат да опадне в почвата (ще се абсорбира от корените). Китогрийн има контактно и системно действие.

РИЗО ВИТАЛ 42 Питиум, сечене на разсада.
ЗИНЕРДЖИ Питиум, сечене на разсада.
КИТОГРИЙН МАСТЪР Питиум, сечене на разсада.
Микохелп Питиум, сечене на разсада.
_ЕКОпроп Питиум, сечене на разсада.
ГЕОСТИМ Питиум, сечене на разсада.
КСУРИАН Питиум, сечене на разсада.
bottom of page