Ризоктония
Патогените от р.Ризоктония ( Rhizoctonia), причиняват поредица опасни болести във всички етапи от вегетативното развитие като засягат почти всички култури.
Симптоми:
При житните и бобовите причиняват така наречените ризоктониози, които засвягат първоначално кълновете, в последствие корените придобиват ръждив цвят и базалната част се нацепва и растенията полягат, подобно на бактериалното полягане. Най- често нападнатите растения не загиват, но добивите са изключително незадоволителни.
При разсадите на зеленчуковите култури патогените от този рода причиняват сечене на разсада, нападайки отново кълновоте, корените и базалната част на младите растения.
Патогенът най често е Rhizoctonia solani зимува в почвата, но най вече в повърхностния слой, поради, което колонизра тъканите наиращи се на нивото на почвената повърхност. Поради спесификата на патогена чистата и здрава почва богата на хумус и хранителни вечества е основната превенция, с която може да избегнем тази така важна от икономическо значение болест.
Контрол:
Повечето болестотворни фитопатогени заразяват изтощени почви, където по една или друга причина не е са приложени съвременните добри практики и в следствие е станала бедна на хумус и с лош микробиологичен състав. Растенията израснали върху такава почва са слаби, с ниска устойчивост и податливи на нападение.
Разграждането на растителните остатъци наесен с Екостърн ,оздравява почвата и с това добавя допълнително органика и хумус в състава й и помага в контрола на патогена. Прилагането на Микохелп, Екопроп, Ризовитал 42 и обогатяването на почвата с повече органична материя с Фертифилд, Био Азото.