top of page
фон.png

Bombus terrestris - Опрашител

Bombus terrestris - Опрашител (живеят 4-6 седмици); 1 кошер за 2 дка.

Бомбусите (Bombus terrestris) са най-добрите опрашители, които се използват в модерното  земеделие.  Могат да вършат своят полезна дейност дори при вятър и  дъжд. Работят от изгрев до залез.

Колониите дават до 30% по-високи резултати , по отношение на опрашването.  Посещават два пъти повече цветове в сравнение с пчелите и пренасят до 2,2 пъти повече полен.

Опаковката предлагана от „Амитица ООД“ представлява един кошер.

Съдържание:

колония с царица, работници и пило (какавиди, яйцата и ларвите), резервоар с вода, захар разтвор.

Плащане: Предварително по банков път. Използвайте основание номера на вашата поръчка. 

Bombus terrestris - Опрашител

Доза на декар:

2 месеца / опрашва до 2 дка. Над 80 работници. След производството на 150

до 200 работници, се раждат млади царици и търтеи. От този момент нататък активността на колонията намалява.

Бутон за контрол към кошера:

Пристигат затворени и можете да ги затваряте при необходимост Бомбусите могат да влизат, но не и да излизат. Нормалната позиция, където свободно могат да влизат и излизат и да си работят.

Кошерът не се нуждае от поддръжка и лесен за наглеждане.

При използване на хормонален опрашител е хубаво да мине една седмица след внасянето на бомбусите. Защото напръсканите с хормони цветове не произвеждат прашеж и те няма да ги просетят и съответно няма даги опрашат. Все пак при наличието на други не напръскани цветове ( на пример 2ра китка) ще започнат да опрашват.  

 

Полезна информация:

Бомбусите – Bombus terrestris и медоносните пчели са различни зоовидове, те нямат общи болести и заболяванията по бомбусите не са заразни за медоносните пчели. Бомбусите са абсолютно безопасни за медоносните пчели. Бомбусите трябва да се предпазват от нападения на оси и стършели, тъй като са лесна плячка за тях.

 

ХРАНЕНЕ НА БОМБУСИТЕ - Ларвите се нуждаят от цветен прашец като източник на протеин за правилния им растеж и превръщането във възрастни индивиди. И възрастни и ларви се нуждаят от нектар (или захарен сироп) като източник на енергия (въглехидрат). Тъй като цветовете на някои растения не произвеждат нектар (напр. домати), колонията трябва да бъде снабдявана със захарен разтвор.

 

УСТРОЙСТВО НА КОШЕРА - Кошер който не се нуждае от поддръжка, лесен за наглеждане. Бомбусите могат да влизат но са неспособни да излизат. Благодарение на лесното превключване на отворите, бомбусите могат да бъдат заключени по всяко време през деня. Колониите се отстраняват след около 10 седмици. Точния номер на седмицата е отбелязан върху кошера. Задържането на кошерите за по-дълго време не е много разумно, защото ще привлече оси, мравки и други бомбуси. Отстраняването на кошерите е задължително и от гледна точка на хигиената. Тъй като не съдържа токсични вещества старият кошер може да се отстранява заедно с другите (битови) отпадъци.Ако температурите станат прекалено високи, бомбусите не летят и не опрашват толкова много. Вместо това те проветряват кошера чрез бързи движения на крилете.Бомбусите и тяхното пило могат да умрат поради употребата на определени пестициди. Ако ларвите бъдат убити, пчелите ще събират по-малко прашец или изобщо спират да събират. Моля проверете активните вещества и тяхното действие върху бомбусите и другите полезни насекоми.

 

Няколко полезни съвета: 

Въведете бомбусите щом цветовете се отворят (т.е. малко след първите цветове от китката да се отворят и малко преди всички цветове от първа китката да се отворят) или около 10% цъфтеж на културата. При посещението си на всеки цвят бомбуса разтръсква цвета, като при това отделя полена и оставя кафява ивица, ”маркер” – цвета е посетен. Този маркер служи за контрол на работата на пчелите. При летни условия работата на пчелите се усилва и тези маркери са по-малко.Най-добре е да се разпределят бомбусите равномерно из цялата площ. Когато са сложени повече от шест колонии близо една до друга, бомбусите има вероятност да влизат в грешната колония.Осигурете свободно пространство непосредствено пред кошера.Защитете кошерите от директна слънчева светлина и намокряне.Предпазете го от мравки - при присъствие те се привличат от сладкият сироп. Заради това може да окачите кошера и да няма контакт със земята, но пък не е добре да се люля. Трябва да е колкото се може по стабилен. Друг начин е упорната точка(ки) (пример крак или краката на масичката) да са намазани с грес, което ще е бариера за мравките. Друг начин с водна бариера ( както се прави крем карамел или едно време замъците с воден окоп :) )Отворете кошерите не по-рано от един час след като са били поставени; през лятото изчаквайте до следващото утро.За условията на България използването на кошери от Юни нататък крие риск от прегряване.Големите летни горещини задържат повечето бомбуси в кошерите за проветряване (за да не се изпекат ларвите).Не слагайте кошерите близо до отоплителните тръби – жегата ще ги задържи в кошера (за да не се убият ларвите).Спазвайте карантинния период за препаратите указан в приложената таблица!ЧЕСТО

 

СРЕЩАНИ ПРОБЛЕМИ ПРИ БОМБУСИТЕ: 

Китки третирани с хормони не се посещават.Ако има добри условия за развитие на прашеца и бомбусите ще се развиват добре. Т.е. създайте оптимални условия за образуването на фертилен прашец (над 18 градуса, 80-85% възд.влага, оптимален хранителен режим).При лоши климатични условия не се образува прашец или той е нефертилен, при такива условия дори и внасянето на бомбуси трудно ще подобри плододаването.Внасянето на много азот, прави прашеца стерилен и няма опрашване.УЖИЛВАНИЯ: Бомбусите  не са агресивни, но те могат да ужилят при самоотбрана. Това по принцип предизвиква локална, сърбяща подутина. Ако се получат други реакции, това може да означава свръхчувствителност и в тези случаи е най-добре да се свържете с доктор.

ВАЖНО!!! Кошерите от бомбуси и биоагентите се доставят от Гърция, като цената за доставката варира в зависимост от населеното място и  е за сметка на клиента! Ако при самото получаване на стоката, тя е с нарушена или разкъсана опаковка поради неправилно транспортиране, не съотвества на поръчката, има явни дефекти или има липси, рекламацията и застраховката ще бъдaт уважени само в присъствието на куриера. В този случай, моля, незабавно се свържете с нас или откажете да приемете стоката. Рекламацията се удостоверява със забележка в товарителницата на куриера. Изготвя се протокол, в който е описано констатираното състояние на пратката и опаковката й. В случай че приемете пратката на своя отговорност и не предявите своите претенции пред куриера, рекламацията може да се счете за недействителна и стоките са приети без забележка. Рекламация при скрити дефекти на стоката се предявява при откриването им.

За индивидуална оферта

bottom of page